crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Sprawdź, jak odchudzić brzuch
Siłownia

Sprawdź, jak odchudzić brzuch

Mnóstwo osób, którym zależy na smukłej sylwetce, zastanawia się, jak odchudzić brzuch. W tej partii ciała szczególnie często odkłada się tłuszcz, tworząc nieestetyczne fałdki. Pozbycie się tzw. oponki to cel sporej grupy ludzi, jednak nie każdy wie, jak się za to zabrać, by uzyskać odpowiednie efekty. Jak odchudzić brzuch?

Przemyślany jadłospis

Nie ma się co oszukiwać – głównym winowajcą dużego brzucha jest nieodpowiednia dieta. Zrzucenie kilogramów trzeba zatem zacząć od zmian w jadłospisie. Przede wszystkim należy pozbyć się z codziennego menu wszystkiego, co może powodować otyłość brzuszną. Złym wyborem są słodycze, alkohol, gazowane napoje, białe pieczywo, tłuste mięso i mleko, a także rozmaite fast-foody i słone przekąski, które często podjada się np. przy okazji oglądania filmu czy spotkań ze znajomymi. Osoby, które zastanawiają się, jak odchudzić brzuch, nie mogą za to pomijać warzyw, chudego mięsa, ryb, oliwy, częściowo także owoców (tu trzeba uważać z powodu dużej zawartości cukru). Dieta musi być zbilansowana i zawierać sporo błonnika, magnezu, witamin. Nie można zapominać też o dużych ilościach wody. Jadłospis warto wcześniej przemyśleć i zaplanować go tak, by jeść nieco mniej niż wynosi zapotrzebowanie organizmu (tzw. deficyt kaloryczny). Posiłki powinny być spożywane w ograniczonych porcjach, za to regularnie. Głodzenie się jest absolutnie nieskuteczne, a wręcz przeciwnie – spowalnia metabolizm i szkodzi zdrowiu.

Dużo ruchu

Ruch to obok diety najważniejszy czynnik wpływający na spalanie kalorii, utratę masy ciała i wysmuklenie sylwetki. Ćwiczenia trzeba jednak wykonywać systematycznie, kilka razy w tygodniu – najlepiej zaplanować konkretne dni i godziny, a następnie trzymać się ustalonego grafiku. Aktywność fizyczna to szerokie pojęcie – sport może przyjmować różnorodne formy, dlatego każdy może ćwiczyć tak, jak lubi i jak pozwalają mu możliwości. Według wielu trenerów sposobem na to, jak odchudzić brzuch, są treningi interwałowe. Warto postawić na różnorodność, łącząc kilka rodzajów aktywności. Wskazany jest m.in. marsz, bieg, jeżdżenie na rowerze czy pływanie. Dodatkowo można uzupełnić je ćwiczeniami siłowymi, które poprawią wygląd mięśni brzucha. Osoby, które mają siedzącą pracę, powinny w miarę możliwości robić krótkie przerwy i przynajmniej raz na godzinę wstać, zrobić kilka ćwiczeń, pospacerować.

Sen i wypoczynek

Większość osób, które zastanawiają się, jak odchudzić brzuch, nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że istotną rolę odgrywa tu również odpoczynek. Tryb życia ma duże znaczenie dla zdrowia i wyglądu, a częste przemęczenie nie pomaga w gubieniu kilogramów – wzmaga apetyt, osłabia siły i zapał do ćwiczeń. Warto zadbać o dobrej jakości sen, który nie będzie krótszy niż 7 godzin na dobę. Oprócz tego ważna jest też równowaga emocjonalna – napięcie i stres nie służą utracie wagi i poprawianiu figury. W organizmie wytwarza się wówczas kortyzol aktywujący enzymy odpowiedzialne za m.in. nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha. Należy zatem dbać o spokój, zapewniając sobie codziennie ulubioną formę relaksu.