crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Bieżnia w domu czy warto?
Siłownia

Bieżnia w domu czy warto?

Uprawianie sportu to ogromna ilość zalet, nie tylko tych zdrowotnych, lecz również i typowo psychologicznych. Jak się jednak okazuje, jesień, a tym bardziej zima nie sprzyjają temu, żeby np. biegać na świeżym powietrzu i walczyć o swoją formę. Coraz więcej biegaczy stara się coś z tym zrobić i kupuje do domu bieżnie. Warto się jednak nad tym zastanowić, ponieważ jest to inwestycja dość spora. Jakie są konkretnie wady oraz zalety posiada bieżni w domu? Czy warto ją w ogóle mieć?

Zalety posiadania bieżni

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą zaletą posiadania bieżni w domu, jest pełne uniezależnienie się podczas treningu od pogody. Koniec z bieganiem w czasie zimy, jesieni, czy też nawet podczas letniego deszczu i burzy. Powoduje to, że bieganie staje się samą przyjemnością o można w odpowiednim dla siebie czasie i porze dnia zaplanować trening.
Innego typu ogromną zaletą jest to, że bieżnia pozwala na naprawdę spore oszczędności czasu. Nie tylko nie trzeba jechać na bieżnie na siłownię, aby tam pobiegać, lecz również można swój trening przeprowadzić znacznie sprawniej i szybciej, niż podczas biegania po mieście lub parku, gdzie z pewnością napotkamy na liczne przeszkody, np. w postaci zwykłych świateł, które z wybiją z rytmu biegowego.
Bieżnia to również ogromne urozmaicenie podczas samego biegania. Nie jesteśmy skazani jedynie na obserwowanie otoczenia czy też w ostateczności słuchanie muzyki w słuchawkach, lecz możemy po prostu włączyć sobie telewizję lub też film podczas biegu. Znacznie podnosi to komfort i przyjemność płynącą z pokonywania kolejnych kilometrów.
Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że bieganie na bieżni ma tę ogromną zaletę, że jest bezpieczniejsze dla stawów niż bieganie po asfalcie. Bieżnia dzięki swojej konstrukcji wykazuje się dość sporą amortyzacją, co bardzo wyraźnie przekłada się na mniejsze obciążenie stawów.

Wady posiadania bieżni

Choć bieżnia wydaje się być rewelacyjnym pomysłem, to jednak trzeba mieć na uwadze również to, że nie jest to maszyna całkowicie idealna. Ogromną jej wadą jest oczywiście cena, która wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Innego typu bardzo sporą wadą jest rozmiar tego urządzenia. Powoduje to, że w przypadku małego mieszkania w bloku, bieżnia może zdominować całe pomieszczenie i zająć jego centralne miejsce. Na koniec warto również mieć na uwadze to, że w przypadku używania bieżni dochodzi ogromny rachunek za prąd, ponieważ jest to maszyna bardzo prądożerna. Nie można także zignorować faktu, że bieżnia generuje ogromne ilości hałasu, które mogą być problemem dla naszych sąsiadów.

Bieżnia w domu czy warto?

Jak zatem widać, bieżnia w domu to liczne zalety, lecz również niemogące być zignorowanymi wady. Trzeba dokładnie ocenić, które z nich są dla nas istotniejsze, ponieważ dla wielu osób wady w tym wypadku nie będą specjalnie istotne, a dla innych osób mogą mieć kolosalne, nie do przeskoczenia znaczenie, które zdecyduje o niekupieniu bieżni do domu. Mimo jednak wszystko warto się nad tym urządzeniem poważnie zastanowić.