crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Skaza białkowa u dorosłych tak jak u dzieci?
Siłownia

Skaza białkowa u dorosłych tak jak u dzieci?

Skaza białkowa kojarzy się nam z przypadłością, która dotyka dzieci jeszcze w wieku niemowlęcym. Pierwsze objawy ujawniają się w ciągu pierwszego roku życia i zależnie od predyspozycji organizmu dziecka zanikają lub nie około trzeciego roku życia malucha. Przyczyny wysokiej podatności niemowląt na wystąpienie objawów alergicznych należy upatrywać w ich systemie immunologicznym, który, niedostatecznie jeszcze rozwinięty, interpretuje różnego rodzaju białka jako zagrożenie dla organizmu, co skutkuje przesadną reakcją obronną w postaci swędzącej wysypki, bólów brzuszka czy kolki. Jak się jednak okazuje, reakcja alergiczna na białka jest także często diagnozowana u osób dorosłych, które we wczesnej młodości nie wykazywały żadnych niepokojących w tym zakresie oznak.

Skaza białkowa u dorosłych

Alergia na białka zwierzęce i roślinne może ujawnić się w dorosłym życiu. Osoby, które nie obserwowały u siebie wcześniej żadnych symptomów związanych z uczuleniem czy nadwrażliwością na jakiś czynnik, mogą mieć spory problem z określeniem przyczyny swoich kłopotów. Na początku nawet lekarze mogą pomylić się w interpretacji objawów i przypisać je atopowemu zapaleniu skóry. Skazę białkową w wieku dorosłym diagnozuje się na podstawie takich objawów jak:
* ból brzucha,
* kaszel,
* katar,
* uporczywy świąd skóry,
* rumień i charakterystyczne krostki w formie grudek, zlokalizowane
najczęściej w okolicach łokci, kolan oraz uszu.

W odróżnieniu od objawów dotykających dzieci nie obserwuje się występowania kolki, wymiotów czy podwyższonej temperatury ciała. Ostateczną diagnozę stawia się na podstawie wyników punktowych oraz płatkowych testów skórnych, a także za pomocą testów prowokacyjnych, polegających na odstawieniu pożywienia zawierającego dany alergen na okres około sześciu miesięcy i ponowne włączenie go do diety chorego, w celu wywołania reakcji systemu immunologicznego. Po ustaleniu źródła problemu należy podjąć kroki mające na celu złagodzenie i wyeliminowanie symptomów powodujących dyskomfort osoby chorej.

Najlepsza kuracja to eliminacja

Najskuteczniejszą formą leczenia dla osób zmagających się z objawami alergii na białko jest tak zwana dieta eliminacyjna, polegająca na wykluczeniu z codziennej diety czynnika alergizującego. W celu pozbycia się nieprzyjemnych dolegliwości należy diety tej restrykcyjnie przestrzegać. Istotne jest to, aby zdawać sobie sprawę, iż nie tylko elementy pochodzenia zwierzęcego mogą być przez organizm interpretowane jako zagrożenie. Zdarza się, że osoby, u których reakcja obronna pojawiła się w odpowiedzi na spożycie białek mleka krowiego, mogą taką samą reakcję obserwować w przypadku spożycia białek roślinnych, pochodzących na przykład z soi czy orzechów. Najlepiej, jeśli o pomoc w skomponowaniu bezpiecznego jadłospisu zwrócimy się do dietetyka, który uwzględni wszystkie czynniki ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Produkty, których zdecydowanie nie powinno się spożywać to:

* mleko pochodzenia zwierzęcego (krowie, owcze, kozie) i inne produkty
mleczne,
* mięso wołowe,
* mięso cielęce,
* ryby i owoce morza,
* jaja,
* mąka pszenna,
* soja,
* orzechy.

Bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiednich dawek wapnia oraz witaminy d, których pozbawiliśmy w znacznym stopniu nasz organizm przez eliminację białek.

Skaza białkowa a skóra

Skaza białkowa u dorosłych to także uciążliwe objawy skórne, które nieleczone mogą przerodzić się w atopowe zapalenie skóry. Ważna jest tu odpowiednia pielęgnacja, intensywne natłuszczanie i nawilżanie miejsc szczególnie narażonych na wystąpienie rumienia czy wysypki. Niekiedy konieczne jest podjęcie leczenia maścią na bazie sterydów, jednak zazwyczaj dieta eliminacyjna znacząco obniża stopień występowania niepokojących objawów.