crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Jak pozbyć się grzybicy paznokci?
Zdrowie

Jak pozbyć się grzybicy paznokci?

Pacjenci często odwiedzają gabinety dermatologiczne, by uzyskać poradę, jak pozbyć się grzybicy paznokci u dłoni lub stóp. Choroba ta jest szczególnie nieprzyjemna, a do tego bardzo powszechna i nietrudno się nią zarazić nawet w najmniej spodziewanych okolicznościach. Należy więc wiedzieć, co robić, gdy wystąpią uciążliwe symptomy. Jak pozbyć się grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci – przyczyny i objawy

Na grzybicę paznokci cierpi wiele osób – statystyki mówią, że nawet jedna trzecia społeczeństwa mogła mieć styczność z tą dolegliwością. W przypadku tej choroby zakaźnej objawy mogą pojawić się u każdego. Nie ma tu znaczenia ani wiek pacjenta, ani jego płeć. Zakażanie, które wywołane jest przez grzyby, przebiega bardzo szybko. Najczęściej dochodzi do niego na basenie oraz w publicznych toaletach i ogólnodostępnych prysznicach, w których pojawia się wiele osób bez obuwia ochronnego. Powodem schorzenia może być też korzystanie z wypożyczalni butów (np. na lodowisku) czy używanie wspólnych, niewysterylizowanych akcesoriów kąpielowych i pielęgnacyjnych z innymi ludźmi (w domu, salonie urody itp.) Przyczyną choroby bywa też uraz mechaniczny i brak higieny. Dolegliwość najczęściej objawia się przebarwieniami, deformacjami, bólem i obrzękiem paznokci, które mogą się rozdwajać, łamać, odklejać od łożyska i nieprzyjemnie pachnieć.

Grzybica paznokci – leczenie choroby

Każdy, kto choć raz odczuł objawy grzybicy paznokci, wie zapewne, że ich usuwanie nie należy do prostych. Symptomy są uciążliwe, a ich eliminacja wymaga zaangażowania ze strony pacjenta. W aptekach można zakupić różne formy leków o właściwościach przeciwgrzybiczych – od kremów, żelów, talków, lakierów, po maści i aerozole. Produkty te należy stosować zgodnie z tym, co podane jest na ulotce. Jeśli objawy są silne lub nie ustępują po zastosowaniu ogólnodostępnych preparatów, wówczas należy poprosić o pomoc specjalistę. Wizyta u dermatologa lub podologa da odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się grzybicy paznokci. Lekarz zaleci odpowiednie środki farmakologiczne, które można kupić jedynie na receptę, i poinformuje pacjenta o częstotliwości ich zażywania. W niektórych przypadkach dermatolog może zdecydować o konieczności zastosowania dodatkowych metod, np. laseroterapii, naświetleń, a w późniejszym etapie również rekonstrukcji zniszczonego paznokcia.

Jak pozbyć się grzybicy paznokci? Metody domowe

Istnieje wiele sposobów domowych, które pozwalają na przyspieszenie leczenia, dlatego zaleca się łączenie ich ze środkami farmakologicznymi. Jak pozbyć się grzybicy paznokci metodami domowymi? Przede wszystkim trzeba stosować ścisłe zasady dotyczące higieny. Ponadto zakażone paznokcie należy spiłować i dbać o nie, unikając wszelkich urazów. Niewskazane jest też nakładanie kolorowych lakierów zakupionych w drogerii. Można malować je jedynie jedynie odżywkami i preparatami o działaniu leczniczym. W przypadku grzybicy paznokci stóp konieczny jest też wybór skarpet z odpowiednich tkanin, częsta zmiana butów lub wkładek oraz stosowanie preparatów antygrzybicznych do obuwia. Warto w czasie leczenia zrezygnować z alkoholu i ostrych przypraw.