Z roku na rok przybywa osób borykających się z problemem nadwagi. Dotyka on zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Stąd w mediach pojawia się coraz więcej pomysłów na to, jak w krótkim czasie pozbyć się zbędnych krągłości. Niestety nie wszystkie pomysły przynoszą oczekiwane rezultaty, nie wspominając już o potencjalnym zagrożeniu dla zdrowia czy życia. Wśród nich są restrykcyjne niskokaloryczne diety, a także katorżniczy codzienny trening.
Dieta i trening — para idealna
Eksperci w dziedzinie wellness jednogłośnie twierdzą, że aby uzyskać najlepsze efekty na drodze do wymarzonej sylwetki, należy połączyć odpowiednią dietę z regularnym treningiem. W tej kwestii najważniejszym elementem jest równowaga pomiędzy jednym a drugim elementem kuracji odchudzającej. Źle dobrany codzienny trening w stosunku do deficytu kalorycznego, może spowodować zbytnie osłabienie organizmu, a w konsekwencji porzucenie walki o nową, lepszą sylwetkę. Pierwsze dni redukcji tkanki tłuszczowej powinny opierać się o dyscyplinę w przygotowaniu posiłków. Wypracowanie dobrych nawyków żywieniowych jest często podstawą na trudnej i długiej drodze do osiągnięcia zaplanowanego celu.
Jak dobrać odpowiedni trening?
Wybór ćwiczeń, jakie będą towarzyszyć w trakcie pracy nad sylwetką, jest sprawą bardzo indywidualną. Zależy on głównie od sytuacji zdrowotnej osoby odchudzającej się oraz ilości kilogramów do zrzucenia. Osobom z dużą nadwagą proponuje się raczej ćwiczenia statyczne, które nie obciążają stawów. Nie zalecane jest bieganie czy duża liczba podskoków. Dobrą alternatywą może być spacer szybkim tempem. Ponadto, adepci zdrowego stylu życia mogą wybierać w różnych rodzajach aktywności. Ćwiczenia siłowe, aerobowe, joga czy basen to najpopularniejsze aktywności dla osób pracujących nad sylwetką. Wybierając rodzaj aktywności, warto kierować się głównie tym, co najbardziej nam pasuje i jakie ćwiczenia wybieramy najchętniej. Najbardziej istotną kwestią jest to, by intensywność i częstotliwość wykonywanych treningów była odpowiednio dopasowana do fazy odchudzania.
Jak często należy trenować?
Częstość wykonywanych treningów, jaka zalecana jest osobom na redukcji, to od 3 do 5 dni w tygodniu. Często zdarzają się jednak przypadki, że osoba odchudzająca narzuca sobie zbyt duże tempo, wykonując treningi codziennie. I choć codzienny trening wykonany przez profesjonalistę może być bezpieczny, tak dla amatora to prosta droga do kontuzji lub zbyt szybkiego zniechęcenia. Eksperci w dziedzinie treningu, jako codzienną aktywność polecają spacer. To aktywność niosąca za sobą wiele walorów zdrowotnych. I, mimo że jego intensywność jest niewielka, to często pozwala na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Połączenie ruchu z dotlenieniem organizmu przynosi również takie profity jak zmniejszenie poziomu stresu oraz podniesienie poziomu energii. Czynniki te mają także pozytywny wpływ na proces dochodzenia do upragnionej wagi. Spacer to jedyny codzienny trening, który można polecić każdej osobie, bez względu na stan zdrowia i ilość zbędnych kilogramów.