crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Kiedy zrasta się ciemiączko?
Zdrowie

Kiedy zrasta się ciemiączko?

Ciało niemowlaka jest niezwykle delikatne i podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. I choć procesy gojenia się są w tym wieku znacznie szybsze niż kiedykolwiek później, opiekując się dzieckiem zawsze należy pamiętać o tym, aby być delikatnym. Szczególnie ważna jest ochrona głowy dziecka, która jest bardzo narażona na uszkodzenia ze względu na niezrośnięte ciemiączka.

Czym jest ciemiączko?

Ciemiączko to nic innego jak przestrzeń pokryta błoną, którą można wyczuć pomiędzy kośćmi czaszki u nowo narodzonego dziecka. Dzieci rodzą się na długo przedtem, zanim kości ich czaszki będą w pełni rozwinięte, co umożliwia ich bezpieczne przyjście na świat. Jako że główka jest największą częścią ciała niemowlaka, jeżeli ich czaszka byłaby w pełni rozwinięta, a jej kości sztywne, dziecko mogłoby utknąć podczas przechodzenia przez kanał rodny w trakcie porodu. Obecność ciemiączka ma jednak swoje złe strony. Warto bowiem zauważyć, że kości czaszki służą jako ochrona dla mózgu, zatem przerwy w ich ciągłości tworzą ryzyko urazów mózgu jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek stłuczenia.
U każdego noworodka zaraz po urodzeniu można zauważyć dwa ciemiączka, przednie i tylne. Ich rozmiary są różne i zależą od indywidualnych cech dziecka. Z biegiem czasu, oba ciemiączka zanikają ze względu na rozwój kości czaszki. Jednakże, zanim dojdzie do tego momentu, każdy rodzic i inne osoby opiekujące się dzieckiem muszą pamiętać, aby zwracać szczególną uwagę na główkę. Istotne jest jej podtrzymywanie w odpowiedniej pozycji oraz unikanie jakichkolwiek obtłuczeń i innych urazów.

Kiedy zrasta się ciemiączko?

To kiedy zrasta się ciemiączko jest sprawą bardzo indywidualną, wynikającą z rozwoju każdego dziecka. Jednakże znane są ogólne zasady całego procesu. Oba ciemiączka zrastają się w nieco innym tempie. Co więcej, niekiedy, zanim dojdzie do ostatecznego zrostu ciemiączek, dochodzi do ich tymczasowego poszerzenia. Dla wielu rodziców jest to objaw to niepokoju, jednakże nie ma czego się obawiać, jako że jest to bardzo częste zjawisko.
Tylne ciemiączko zrasta się jako pierwsze i zazwyczaj dochodzi do tego między 6 i 16 tygodniem życia niemowlaka. Jak zatem widać, różnice w tempie zrastania się ciemiączek są bardzo duże w zależności od dziecka. Natomiast gdy chodzi o ciemiączko przednie, to jego zrost datowany jest między 9, a 18 miesiącem życia. Jest to zatem proces znacznie dłuższy niż zrost ciemiączka tylnego. Wynika to przede wszystkim z różnicy w rozmiarze. Ciemię tylne jest znacznie mniejsze niż ciemiączko przednie, zatem kości zrastają się w tym punkcie znacznie szybciej.
Wszelkiego rodzaju obawy o tym, że proces zrastania się ciemiączek jest zaburzony, należy kierować do pediatry. W rzadkich przypadkach może to wynikać z problemów takich jak niedobór witaminy D3. Jednakże zazwyczaj to kiedy zrasta się ciemiączko jest procesem na tyle indywidualnym, że obawy nie są konieczne. Ostatecznie oba ciemiączka się zrosną, a główka dziecka nabierze odpowiedniego kształtu. Wystarczy być cierpliwym i dbać, aby do tego momentu dziecko było bezpieczne.