crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Jaką dietę stosować?
Siłownia

Jaką dietę stosować?

Osoby chcące zacząć zdrowo się odżywiać albo schudnąć nierzadko sięgają po diety opisane w kolorowych pismach czy w internecie, popularne i reklamowane skutecznie. Zanim jednak zacznie się stosować któryś z polecanych sposobów żywienia, warto uświadomić sobie pewną kwestię.

Nie ma jednej diety dla każdego

Specjaliści są w stanie opracowywać diety, które dostarczają określoną, zmniejszoną liczbę kalorii, a także składniki, jakich organizm potrzebuje, ale nawet najlepsze pod tym względem diety nie są uniwersalne i odpowiednie dla każdego. Wynika to przede wszystkim z tego, że każdy ma inne zapotrzebowanie energetyczne, jak również zapotrzebowanie na poszczególne składniki. Różni się ono w zależności od wielu kwestii, takich jak wiek, płeć, stan zdrowia, a przede wszystkim styl życia. Jasne jest, że inna musi być dieta dla ćwiczących, inna – dla osób ciężko pracujących fizycznie, a jeszcze inna – dla osób, które mają bardzo mało aktywny tryb życia – te nie potrzebują wiele kalorii. Z tego względu właściwie najlepszym rozwiązaniem, kiedy chce się poważnie podejść do tego tematu i stosować dietę dłużysz czas, lub nawet na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe, jest udanie się do dietetyka. Opracowuje on osobną dietę dla każdego klienta, biorąc pod uwagę wszelkie indywidualne kwestie – także preferencje żywieniowe, nie ma bowiem sensu stosowanie diety, która przewiduje nielubiane, niesmaczne posiłki. Nikt nie będzie w stanie długo zmuszać się do takiej diety.

Nie musi być konkretna

O ile nie ma się poważnych problemów zdrowotnych lub dużej nadwagi, można pokusić się o samodzielne wymyślanie dietetycznych posiłków, na bazie zaczerpniętych na temat zdrowego żywienia informacji. Jest to łatwiejsze niż może się wydawać i nie zawsze nawet oznacza konieczność wprowadzania zmian jeśli chodzi o spożywane pokarmy – szczególnie duże znaczenie ma sposób ich przygotowywania. Czasem wystarczy wprowadzić do swej diety niewielkie modyfikacje, by zauważyć, że poprawia się samopoczucie, a waga spada. Takie zasady to między innymi regularne jedzenie i spożywanie częściej mniejszych posiłków, a przede wszystkim – odchudzanie dań. Można to robić na wiele sposobów – zamiast czerwonego mięsa wybierać drób, gotować i piec zamiast smażyć, unikać stołowania się na mieście.

Doskonałe rozwiązanie – catering dietetyczny

Osoby chcące zacząć zdrowo się odżywiać czy stosować określoną dietę coraz częściej decydują się na tzw. catering dietetyczny, czyli dietę pudełkową. Jest to też bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nie można pozwolić sobie na samodzielne przyrządzanie posiłków w ciągu dnia, na czym cierpi regularne jedzenie – dotyczy to zwłaszcza osób spędzających większą część dnia w pracy. By jednak mieć pewność, że wybierze się odpowiedni dla siebie pakiet dietetyczny, trzeba postawić na usługi takiej firmy, która wcześniej zapewni konsultację z dietetykiem. Dzięki temu nawet gotowy pakiet dietetyczny może zostać dostosowany do preferencji i sytuacji (np. zdrowotnej) danego klienta.