crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Siłownia efekty - po jakim czasie będą widoczne?
Siłownia

Siłownia efekty – po jakim czasie będą widoczne?

Kiedy zaczynamy ćwiczyć na siłowni mamy w głowie wiele pytań. Wiele osób zastanawia się jak szybko będą widoczne efekty ćwiczeń. Na pewno nie możemy zakładać, że w miesiąc otrzymamy wymarzoną sylwetkę, jeśli wcześniej nie ćwiczyliśmy. Oczywiście u osób początkujących pierwsze efekty ćwiczeń są widoczne stosunkowo dość szybko. W ciągu pierwszych kilku miesięcy możemy mieć duże przyrosty masy mięśniowej. Jednak z czasem tempo budowania mięśni będzie zwalniać.

Siłownia efekty

U każdego pierwsze efekty będą widoczne w innym czasie. Szybkość zmiany sylwetki zależy od wielu czynników, między innymi od genetyki, metabolizmu i wagi początkowej. Osoby z dużą nadwagą będą na początku szybciej spalać tkankę tłuszczową. Osoby z lekka nadwagę będą musiały pozostać na redukcji nieco dłużej. Pierwsze efekty wizualne możemy dostrzegać najwcześniej po około miesiącu regularnych ćwiczeń. W tym czasie spalimy tkankę tłuszczową oraz pozbędziemy się nadmiaru wody w organizmie. Wcześniej możemy dostrzec wzrost siły i lepszą kondycję. Po około miesiącu ćwiczeń możemy zacząć robić regularne pomiary. Jeśli będziemy ćwiczyć regularnie 2-3 miesięcy, to powinniśmy dostrzec widoczne zmiany. W ciągu trzech miesięcy z dobrym planem treningowym i odpowiednią dietą możemy znacząco poprawić wygląd naszego ciała.

Jak ułożyć plan treningowy?

Odpowiedni plan treningowy to podstawa w dążeniu do wymarzonej sylwetki. Plan powinien być dopasowany do naszych potrzeb. W planie powinny być zawarte zarówno ćwiczenia ogólnorozwojowe, jak te izolowane, które angażują poszczególne partie mięśniowe. Plan treningowy możemy ułożyć sobie samodzielnie, ale także możemy go kupić przez internet. Jeśli korzystamy z pomocy trenera personalnego to nie musimy się o to martwić, gdyż trener odpowiednio zaplanuje nasze treningi.

Dieta dla lepszych efektów

Bez odpowiedniej diety nie osiągniemy wymarzonych efektów. To właśnie wraz z pożywieniem dostarczamy do organizmu składniki, które są potrzebne do budowania masy mięśniowej. Na początku przygody z treningiem musimy policzyć nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Jest to ilość kalorii, którą potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli chcemy schudnąć, to od otrzymanej wartości odejmujemy około 20 procent. Z kolei w procesie budowania masy mięśniowej potrzebujemy dostarczyć więcej kalorii, żeby nasz organizm miał energię do budowania mięśni. W tym przypadku powinniśmy zacząć od nadwyżki na poziomie 150-200 kcal. Z czasem możemy zwiększyć ilość spożywanych kalorii o kolejne 150. Jeśli zauważymy, że zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, to możemy dodać treningi cardio do naszego planu. W diecie powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość białka. Jest to kluczowy składnik, bez którego nie zbudujemy masy mięśniowej. Powinniśmy spożywać około 1,5-2 gramów białka na kilogram masy ciała. W celu uzupełnienia tego składnika w diecie warto kupić odżywkę białkową. Zawiera ona mało kalorii w porcji. Oprócz tego możemy kupić batoniki proteinowe, które są dobrą alternatywą dla słodyczy w czasie diety.