crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Domowe sposoby na stłuczenia
Zdrowie

Domowe sposoby na stłuczenia. Które są najskuteczniejsze?

Stłuczenie to bardzo powszechny uraz, który może przytrafić się każdemu. Jakie są domowe sposoby na stłuczenia? Warto je poznać.

Jak rozpoznać stłuczenie?

Do stłuczenia może dojść w różnych miejscach – podczas ćwiczeń, aktywności sportowych, np. jazdy na rowerze, ale także np. podczas sprzątania mieszkania czy prac w ogródku. Najczęstsze stłuczenia dotyczą nogi lub ręki. Zwykle dość bolesne są stłuczenia kolana czy łokcia. W miejscu stłuczenia może powstać siniak lub utworzyć się obrzęk. Często również występuje ból, a miejsce urazu staje się ciepłe.

Lód lub zimny kompres

Żeby złagodzić ból po stłuczeniu, trzeba przyłożyć coś zimnego. Najlepiej sprawdzą się w tym celu zawinięte w przewiewną ścierkę lub woreczek kostki lodu. Taki kompres warto potrzymać około 10 minut.

Wygodne w użyciu są zwłaszcza kompresy żelowe ciepło-zimno. Po włożeniu do lodówki lub zamrażalnika żel umieszczony w kompresie ochładza się i taki kompres można przyłożyć w miejscu urazu. Sprawdzi się w przypadku opuchlizny, obrzęku czy nawet wybicia palca. Kompresy można stosować także na ciepło – wówczas mają działanie rozluźniające mięśnie. Takie opatrunki w różnych rozmiarach można kupić w aptece.

Soda, ocet i kapusta

Dobrze ze stłuczeniami radzą sobie także soda oczyszczona i ocet. Wystarczy przygotować kompres nasączony roztworem sody. Wystarczy łyżkę sody oczyszczonej rozpuścić w połowie szklanki chłodnej wody. Taki roztwór nanieść na gazę lub opatrunek i przyłożyć w miejscu stłuczenia na kilka, kilkanaście minut. Zabieg najlepiej powtórzyć kilkakrotnie w ciągu dnia.

Często stosowane są także okłady z octu. Wystarczy łyżkę octu – może być także ocet jabłkowy lub winny – rozpuścić w połowie szklanki zimnej wody. Następnie takim roztworem nasączyć gazę i przyłożyć do miejsca urazu. Ocet powoduje pobudzenie krążenia krwi, dzięki czemu zapobiega jej gromadzeniu w miejscu stłuczenia.

Warto też wrócić do babcinych metod, czyli przykładania liści kapusty na stłuczone miejsce. Wystarczy kilka liści kapusty, które zostaną nieco obtłuczone, np. tłuczkiem do mięsa – tak, by puściły sok. Tak przygotowany liść trzeba – wewnętrzną stroną – przyłożyć do stłuczenia. Owinąć bandażem i najlepiej zostawić na całą noc. Po takim opatrunku zasinienie i obrzęk powinno zmaleć.

Jeżeli stłuczenie dotyczy kończyny, zaleca się unieruchomienie jej na kilka dni. Spowoduje to przyśpieszenie gojenia urazu i ustępowanie obrzęku. Wskazane jest również ułożenie stłuczonej kończyny powyżej serca.

Kiedy do apteki, a kiedy do lekarza?

Domowe sposoby na stłuczenia będą skuteczne przy drobnych urazach. Gdy nie pomagają, można udać się do apteki po maść bez recepty. Skuteczna w przypadku siniaków będzie maść arnikowa, która przyśpiesza wchłanianie podskórnych krwiaków. Dostępne są również maści i żele przeciwbólowe, a także chłodzący spray na stłuczenia, którym spryskuje się miejsce urazu.

Stłuczenie może się goić kilka, a nawet kilkanaście dni. Jeżeli domowe metody czy maści bez recepty nie pomagają, a obrzęk staje się większy lub ból nie mija, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. Wykluczy on poważniejszy uraz, np. zwichnięcie.