crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Jakie odżywki dla biegaczy wybrać?
Zakupy

Jakie odżywki dla biegaczy wybrać?

Wszystkich sportowców łącz jedna cecha. Praktycznie każdy zażywa jakieś suplementy. W zależności od uprawianego sportu jednak różnią się odżywki jakie zażywają. Różnią się może nie diametralnie, ale tak, aby w jak najlepszy sposób wspomagać w wykonywanych czynnościach. Tym sposobem nieco czym innym są odżywki dla biegaczy, a czym innym dla kulturysty albo rowerzysty. Dlatego właśnie przed rozpoczęciem przygody z bieganiem, należy uzbroić się w niezbędną wiedzę.

Odżywki ogólnie

Przed wyborem konkretnej odżywki, trzeba najpierw dowiedzieć się: czym są, jak działają i jaki suplement wybrać, żeby był w jak najbardziej dopasowany do wykonywanej aktywności.

Generalnie każdemu wiadomym jest, że odżywki służą do wspomagania sportowców. Wiele osób jednak błędnie twierdzi, że to właśnie one bezpośrednio są odpowiedzialne za muskularną sylwetkę. Wychodzą z założenie, że samo zażywanie ich w zupełności wystarczy, by mięśnie były niczym kamień, a postura przypominała tę, którą zaobserwować można, podziwiając antyczne rzeźby. W rzeczywistości odżywki nie mają takiej mocy. Są niezwykle pomocne, w zauważalny sposób wspomagają organizm w regeneracji i procesie rozbudowy mięśni, ale to nadal wysiłek fizyczny i tylko on, prowadzi do ukształtowania ciała godnego greckich herosów.

Pomoc odżywek skupia się głównie na dostarczeniu ciału, niezbędnych przy całym procesie, dużych ilości białka oraz węglowodanów, w które bogato są zaopatrzone. Tuż po treningu, gdy w mięśniach pojawiły się mikro urazy, a organizm robi co w jego mocy, by je zregenerować, doprowadzając przy tym do wzmocnienia i zarazem rozrostu mięśni, to właśnie białko jest mu w tym procesie niezbędne. Białko, które sportowiec dostarcza mu w momencie spożycia odżywki.

Jaką odżywkę dla biegacza wybrać

Bieganie, szczególnie długie i męczące, potrafi poważnie nadwyrężyć cały organizm, doprowadzając go do osłabienia. Żeby temu zapobiec, poza wartościowymi posiłkami, których pod żadnym pozorem nie wolno niczym zastępować, zaleca się stosowanie odżywek, jako dodatkowego źródła energii. Jednym z najlepszych rozwiązań jest odżywka białkowa. Spożyta po treningu dostarczy ciału tak potrzebną energię, która pozwoli mu na działanie. To jednak niejedyne czego organizm potrzebuje. W środowisku biegaczy nie trudno znaleźć ludzi chwalących działanie suplementów o bogatej zawartości kreatyny, beta alaniny czy karnityny.

Podczas gdy suplementy z kreatyną przewidziane zostały dla osób wykonujących niezwykle intensywne, lecz krótkie ćwiczenia, tak beta alanina wspomaga biegaczy, którzy preferują spokojniejsze, ale dużo dłuższe treningi. Wybór jednego z tych suplementów zależy już w całości od preferencji biegacza. Nie trudno zauważyć, że kreatyna świetnie sprawdzi się dla osób, które wolą biegać sprintem, a beta alanina dla tych, którzy pokonują w wolniejszym tempie dużo większe dystanse. Na uwagę zasługuje jeszcze karnityna. Suplementy w nią zaopatrzone zostały stworzone z myślą o każdym, kto biega, żeby zrzucić na wadze. W zauważalny sposób wspomaga ten proces i w dodatku posiada jeszcze kilka ciekawych cech.