crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Siłownia

Czy warto korzystać z treningów EMS (elektrostymulacji mięśniowej)?

Treningi elektrostymulacji mięśniowej to hit! Teraz można zapisać się na nie w wielu miastach w Polsce. Czy warto? Sprawdź, czym dokładnie są treningi EMS i jakie dają efekty!

Elektrostymulacja mięśniowa – co to jest?

EMS jest skrótem, który pochodzi z języka angielskiego i odnosi się on do zwrotu Electric Muscle Stimulation, co można na język polski przetłumaczyć jako elektrostymulację mięśniową.

Co dokładnie oznacza EMS? To rodzaj procesu, podczas którego dochodzi do pobudzania mięśni z wykorzystaniem impulsów elektrycznych. Wykorzystywane są wtedy specjalne urządzenia EMS, które łączone są z elektrodami montowanymi w kamizelkach lub przykładanymi do ciała.

W trakcie treningu EMS wykonuje się proste ruchy, które w połączeniu z impulsami elektrycznymi powodują jeszcze intensywniejszą pracę mięśni. W rezultacie można skutecznie aktywować aparat mięśniowy i osiągać lepsze efekty treningowe.

Trening EMS – gdzie można z niego skorzystać?

Aktualnie treningi EMS mogą być prowadzone na kilka sposobów. Jaki wybrać dla siebie?

Najlepszym wyborem będzie skorzystanie z klubów sportowych, które posiadają profesjonalny sprzęt przeznaczony do ćwiczeń połączonych z elektrostymulacją mięśniową. Można zapisać się na taki skuteczny trening EMS w Warszawie oraz w innych miastach w kraju.

Drugim rozwiązaniem będzie zakupienie urządzenia do EMS do ćwiczenia w warunkach domowych. Asortyment sprzętów jest spory, jednak warto wskazać, że nie zapewniają one zwykle aż tak dobrych efektów jak profesjonalne wyposażenie używane w klubach.

Jak wygląda trening elektrostymulacji mięśniowej?

Żeby wziąć udział w treningu EMS, w pierwszej kolejności należy się na niego zapisać. Dzisiaj liczba klubów, gdzie można skorzystać z tego typu ćwiczeń, stale rośnie. Przykładowo w Warszawie treningi te dostępne są w klubach należących do sieci intime.pl.

Treningi EMS są personalne, co oznacza, że osoba trenująca pozostaje pod okiem trenera i może korzystać z jego wsparcia. W trakcie pierwszego spotkania trener rozmawia z klientem o jego oczekiwaniach, dotychczasowej aktywności fizycznej, diecie. Również przeprowadza niezbędne pomiary.

Potem trener dopasowuje odpowiednie ćwiczenia do swojego klienta i ustawia je na urządzeniu EMS. Osoba ćwicząca, która ma założony specjalny kombinezon, wykonuje wtedy wskazane ruchu, a impulsy elektryczne dostarczane w ich trakcie skuteczniej aktywują aparat mięśniowy.

Standardowy trening połączony z elektrostymulacją mięśni trwa około 20 minut. Nie jest on zatem bardzo długi, co powoduje, że jest to bardzo atrakcyjna propozycja dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na uprawianie sportów.

Treningi EMS – jak często z nich korzystać?

Najczęściej treningi EMS prowadzi się raz na tydzień, ale można też korzystać z nich dwukrotnie w ciągu tygodnia.

Dla osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów trenowanie tą metodą może być połączone z innymi aktywnościami fizycznymi, na przykład ze spacerami, jazdą na rowerze, pływaniem czy nordic walkingiem.

Ponadto trening EMS może być też wykorzystywany jako wsparcie dla rehabilitacji, na przykład po doznanym urazie.

Jakie efekty daje EMS?

Elektrostymulacja mięśniowa u wielu osób ćwiczących daje bardzo dobre rezultaty, co powoduje, że jest ona dzisiaj wybierana coraz częściej.

Dzięki treningom EMS można uzyskać bardzo dobre efekty, do których zaliczają się między innymi:

  • zrzucenie nadmiaru kilogramów
  • lepszy wygląd sylwetki
  • poprawa pracy mięśni i ich rozbudowa
  • polepszenie kondycji
  • zredukowanie dolegliwości bólowych, obrzęków

Więcej informacji o treningach EMS można uzyskać na stronach klubów.