crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Stabilizacja kolana
Zdrowie

Stabilizacja kolana – jak nad nią pracować?

Warto wiedzieć, że z roku na rok coraz większa liczba ludzi ma problemy z bólem kolan. Należy zaznaczyć, że część osób czuje podczas biegania, że nie jest w stanie utrzymać kontroli nad swoimi kolanami. Rekomendowane jest popracowanie nad VMO- Vastus Medialis Oblique. Jak powinna wyglądać stabilizacja kolana?

Gdzie dokładnie się znajduje, a także czym jest VMO?

Wspomniany skrót dotyczy mięśnia obszernego przyśrodkowego, który z kolei będzie wchodził w skład mięśnia czworogłowego uda. Ponadto najbardziej istotną funkcją mięśnia czworogłowego uda jest wyprost stawu kolanowego, czyli VMO.

Ćwiczenia wzmacniające VMO

Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w trakcie wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń asymetrycznych? Zalecane jest przede wszystkim zaczynanie od słabszej strony. Powtórzenia powinny być jednak wykonywane na obie strony. Nie można oczywiście zapomnieć, aby na każdą ze stron była wykonywana identyczna liczba powtórzeń.

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas aktywacji VMO z gumą?

Należy wykonywać ruch bardzo powoli w kontrolowany sposób. Z kolei przy wyproście trzeba skoncentrować się przede wszystkim na możliwie największym spięciu mięśnia czworogłowego. Nie można oczywiście doprowadzić do przeprostu w stawie. Rekomendowane jest również na postawienie na gumę z większym oporem. Powinna ona jednak umożliwiać kontrolę w trakcie wykonywania ruchu.

Dotknięcie ziemi piętą stojąc na podwyższeniu

Warto wiedzieć, że ćwiczenie tylko z pozoru może wydawać się bardzo łatwe. Będzie jednak wymagało precyzyjnego wykonania i ogromnej koncentracji. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że praca będzie wykonywana tylko na jednej nodze. Należy pamiętać, aby wykonywać pracę nogą znajdującą się na podwyższeniu. Trzeba w pierwszej kolejności wysunąć w przód opuszczaną nogę. Ponadto palce u stopy powinny być zadarte do góry.

Należy oczywiście schodzić w bardzo kontrolowany sposób (ruch powinno się rozpocząć od delikatnego cofnięcia biodra) w dół uginając nogę w stawie kolanowym aż do momentu, w którym pięta dotknie ziemi. Kolejnym etapem ćwiczenie jest wykonanie wyprostu kolana wracając do wyjściowej pozycji. Cały ruch powinien być natomiast zakończony bardzo mocnym spięciem mięśnia czworogłowego uda.

Przytrzymanie pozycji w ćwierćprzysiadzie

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to przede wszystkim praca o charakterystyce izometrycznej. Polega tym samym w największym możliwym uproszczeniu na maksymalnym napięciu mięśnia bez jakiejkolwiek zmiany jego długości. Warto wiedzieć, że ustawienie na palcach będzie w stanie w zdecydowany sposób aktywować VMO, a także oddziaływać na stabilizację stopy oraz stawu skokowego. Ponadto izometryczna praca bardzo pozytywnie wpływa na ograniczenie dolegliwości bólowych w obrębie rzepki.

Czy wszystkie wymienione ćwiczenia można bez żądnego problemu wykonywać tylko i wyłącznie w celu rehabilitacyjnym?

Warto wiedzieć, że działanie prewencyjne będzie w zdecydowany sposób zmniejszało ewentualne prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Rekomendowane jest zatem poświęcenie czasu i przed jednostką treningową skupienie się nad wspomnianą prewencją. Można będzie w ten prosty sposób zdecydowanie dłużej cieszyć się z uprawianego sportu.