crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Lekarstwo na bóle mięśniowe, czyli codzienne rozciąganie w domu
Siłownia

Lekarstwo na bóle mięśniowe, czyli codzienne rozciąganie w domu

Fizjoterapeuci i lekarze wypowiadają się w wielu miejscach na temat istotności codziennego rozciągania. Okazuje się, że wiele problemów zdrowotnych wynika właśnie z małej elastyczności mięśni. Problemy z mobilnością i bóle mięśniowo-stawowe – na wszystkie te bolączki jest jeden sposób: kilka minut treningu rozciągającego każdego poranka.

O stretchingu słów kilka

Siedzący tryb życia oraz mała aktywność fizyczna prowadzą do wielu problemów z przykurczami i ograniczeniami w mobilności stawów. Stretching to nic innego jak rozciąganie swojego ciała. Rozciąganie w domu powinno odbywać się tak naprawdę każdego dnia, niczym rytuał picia kawy o poranku. Budujemy wiele złych nawyków, znajdujemy czas na staranny makijaż, ale ciężko nam wygospodarować 10 minut na zdrowe rozpoczęcie dnia, czyli stretching. Regularne rozciąganie sprawi, że mięśnie będą o wiele mniej spięte, zwiększy się ich elastyczność, gibkość oraz mobilność. Każdy trening sportowy poprzedzony jest krótkim rozciąganiem, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko wystąpienia kontuzji. Rozciągając się w domu każdego dnia zmniejszymy ryzyko wystąpienia kontuzji podczas wykonywania codziennych czynności. 10 minut dla zdrowia i lepszej kondycji to naprawdę niewiele. Z pewnością w przyszłości podziękujemy sobie za te chwile motywacji, które sprawiły, że nasze ciało jest dużo sprawniejsze.

W jaki sposób rozciągać się w domu?

Rozciąganie możemy podzielić na to statycznej oraz dynamiczne. Strething statyczny polega na ćwiczeniu w pozycji nieruchomej. W taki sposób najlepiej rozciągać się po treningu. Gdy mówimy o codziennym, porannym rozgrzewaniu mięśni, powinien być to raczej stretching dynamiczny. Polega on na dynamicznych wymachach w pełnym zakresie ruchomości stawów. Pamiętajmy, że w rozciąganiu nie chodzi o przekraczanie granic bólu.

Rozciąganie – ale po co?

Nie ma takiego trenera na świecie, który pozwoliłby na ominięcie w planie treningowym rozgrzewki z rozciąganiem. Dlaczego? Ponieważ każda osoba wykształcona w kierunku prawidłowego uprawiania sportu świetnie zdaje sobie sprawę jak ważną rolę odgrywa rozciąganie. Niektóre osoby trenujące w domu samodzielnie opuszczają moment rozciągania, ponieważ uważają to za zbędny dodatek do treningu. Nic bardziej mylnego – brak rozciągania przed i po treningu może przynieść wiele szkód. Stretching to podstawa sprawności całego ciała.

Chwila relaksu dla ciała

Stretching to prawdziwa chwila relaksu dla ciała. Rozciąganie to idealny sposób na prawdziwy relaks po ciężkim dniu. Rozluźnione zostają w ten sposób wszystkie mięśnie i tkanki, a krążenie krwi zostaje poprawione. Stretching zapewnia poprawę koordynacji ruchów, sprawność mięśni i ruchomość stawów zostaje zdecydowanie zwiększona. Ćwiczenia można bez większego problemu wykonywać w domu, wystarczy naprawdę niewielka przestrzeń i przede wszystkim motywacja. Rozciąganie w domu wpływa również wyszczuplająco na sylwetkę. To kolejna zaleta stretchingu. Wystarczy odrobina motywacji, by każdy dzień zaczynać maksymalnie zdrowo. Nasze ciało odwdzięczy się nam bardzo szybko za takie chwile relaksu.