crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Czy crossfit to zajęcia tylko dla zaawansowanych?
Siłownia

Czy crossfit to zajęcia tylko dla zaawansowanych? Zajęcia crossfit dla początkujących obalają mity tego treningu

Treningi na siłowni cieszą się od lat niesłabnącą popularnością. Piękne, wysportowane ciało to obiekt pożądania wielu osób. Klienci fitness klubów coraz częściej wybierają zajęcia crossfit. Z jednej strony są to zajęcia cieszące się dużą frekwencją, z drugiej strony, krąży na ich temat wiele mitów. Czy rzeczywiście jest to forma wysiłku tylko dla wysportowanych kulturystów?

Czym są zajęcia crossfit?

Crossfit to trening wytrzymałościowo – siłowy, angażujący całe ciało i łączący elementy różnych dziedzin sportu – lekkoatletyki i ćwiczeń z ciężarem. Sala do crossfitu jest wyposażona w m.in piłki lekarskie, drabinki, sztangi czy skrzynię. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom a także obciążeniom, trening angażuje całe ciało. Efekty to ogólna poprawa wydolności, koordynacji ruchowej, wytrzymałości i siły fizycznej, a także poprawa wyglądu, zwłaszcza w okolicach ramion, brzucha, ud i pośladków.

Crossfit trening – zajęcia tylko dla zaawansowanych?

Na temat zajęć crossfit krąży wiele mitów. Najpopularniejszy z nich mówi, że są to zajęcia dla wytrenowanych mężczyzn. Wiele osób nie chce spróbować z obawy, że nie poradzą sobie na sali. Także panie wolą klasyczny fitness. Błędnie zakładają, że crossfit jest treningiem tylko dla panów. Obawiają się też zbytniego rozbudowania mięśni. Tymczasem założeniem crossfitu jest poprawa kondycji fizycznej i wyglądu każdej zdrowej osoby. Mogą więc w nim uczestniczyć i mężczyźni i kobiety, o różnym stopniu zaawansowania. Profesjonalny trener czuwa nad przebiegiem zajęć, pomoże dobrać odpowiednie obciążenie zależne od kondycji uczestnika i celu, który chce osiągnąć.

Jak zacząć przygodę z crossfitem?

Jeżeli ktoś ma ochotę spróbować swoich sił, ale boi się przyjść na regularne zajęcia, warto zapytać w klubie o crossfit dla początkujących. Jest to trening, który nie koncentruje się na intensywności. Jego celem jest przygotowanie uczestników stawiających pierwsze kroki na sali do zajęć dla zaawansowanych. Przed treningiem instruktor tłumaczy wszystkie komendy, a także uczy jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia i pracować z przyrządami. Dobierze też rodzaj ćwiczeń do poziomu uczestnika. Po kilku takich lekcjach można przyjść na regularny trening bez obaw, że nie nadąży się za grupą, albo nie zrozumie poleceń trenera.

Crossfit – dlaczego warto spróbować swoich sił?

Stereotypy na temat crossfitu zniechęcają wielu do spróbowania tego rodzaju zajęć. Tymczasem jeżeli ktoś już odważy się na przyjście, zazwyczaj staje się stałym uczestnikiem. Trening crossfit charakteryzuje się wysoką intensywnością, a podczas wykonywania ćwiczeń uwalniają się endorfiny. Także zdrowa rywalizacja motywuje trenujących. Z każdymi zajęciami widoczna jest też poprawa kondycji. Ćwiczenia, które na początku wydają się trudne, z czasem nie stanowią większego problemu. Obserwowanie postępów daje ćwiczącym ogromną satysfakcję. Na zajęciach nie brakuje też kobiet. Jędrne pośladki, zanik cellulitu, płaski brzuch to efekty, dla których panie również pojawiają się na crossficie.

Trening crossfit ma wiele zalet, warto więc spróbować swoich sił. Wielu uczestników żałuje początkowego strachu przed przyjściem na salę, a crossfit staje się ich wielką pasją.