crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Jak jadać dietetycznie?
Siłownia

Jak jadać dietetycznie?

Spożywanie niezdrowych, ciężkostrawnych posiłków to prosta droga nie tylko do nadwagi, z którą problem obecnie ma coraz więcej osób. Jeszcze wcześniej zauważyć można różnego rodzaju dolegliwości gastryczne. Niezdrowe odżywianie wpływa nawet na urodę, powodując między innymi wypryski w przypadku znacznych ilości tłuszczu, dlatego jest wiele powodów, by jadać dietetycznie.

Dieta musi być rozsądna

Na temat zdrowego odżywiania mówi się bardzo wiele, więc większość osób posiada sporą wiedzę na ten temat. Dlaczego więc wciąż tak wiele osób uskarża się na dolegliwości układu pokarmowego, a otyłych ludzi jest coraz więcej? Wynika to nie tylko z lenistwa i niechęci do zdrowego odżywiania, ale też z tego, że wiele osób źle zabiera się do tej kwestii. Nagłe przejście z niezdrowego odżywiania na ścisłą, restrykcyjną dietę rzadko daje dobre skutki. Zwykle szybko się to nudzi lub nawet odczuwa się tego negatywne rezultaty, takie jak ciągły głód czy osłabienie. Z tego jasno wynika, że do diety trzeba podchodzić rozsądnie i o ile nie ma wyraźnych wskazań lekarskich, można zacząć ją małymi krokami, od niewielkich modyfikacji. Osoby jedzące dużo i tłusto na pewno nie wytrzymają długo na diecie, na której będą jeść tylko warzywa, ale można z wolna zamieniać swoje posiłki na bardziej dietetyczne. Chodzi bowiem nie tylko o trwającą określony czas kurację, co zmianę swoich nawyków na zdrowsze na stałe. Da to dobre skutki dla zdrowia i figury, a przy tym pozwoli nie tylko uzyskać smuklejszą sylwetkę, ale też ją utrzymać, bez efektu jojo.

Odchudzone posiłki

Ogromne znaczenie ma oczywiście to, co się jada, choć ważne są też na przykład zasady takie jak regularność spożywania posiłków czy częstsze przyjmowanie mniejszych racji żywnościowych. Trzeba przykładać wielką uwagę do tego, co ląduje na talerzu, a także wczytywać się w składy produktów. Często mają one bowiem wiele tzw. ukrytego cukru czy soli, przez co negatywnie wpływają na organizm i na przykład powodują przybieranie na wadze czy zatrzymywanie wody w organizmie, co utrudnia odchudzanie.
Można też wiele zrobić, przygotowując posiłki – zamienić tłuszcze zwierzęce na roślinne, z tłustego mięsa zdejmować skórę, zamienić czerwone mięso na drób i dbać, by przewagę w każdym posiłku stanowiły warzywa. Doskonale będzie też jadać mięso rzadziej – wśród wegetarian ciężko znaleźć grubasa, a przy tym składnik ten jest ciężkostrawny. Warto też wystrzegać się smażenia – zamiast tego piec, gotować lub gotować na parze. Pomogą też specjalne akcesoria – garnek do gotowania na parze czy sitko oraz patelnia nieprzywierająca, która pozwoli smażyć bez użycia tłuszczu.

Ważne kolacje

Dużą rolę w profilaktyce nadwagi oraz schorzeń układu pokarmowego odgrywają też dietetyczne kolacje. Muszą być one lekkostrawne, by organizm nie musiał męczyć się trawieniem ciężkich pokarmów w nocy, a także spożywane odpowiednio wcześniej. Najlepiej jest zjeść coś na dwie godziny przed spoczynkiem. Nie warto też pomijać tego posiłku, gdyż nocne podjadanie jest jedną z najgorszych rzeczy, jakie można zrobić.