crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Jak dobrze przygotować siebie i swój rower
Lifestyle

Jak dobrze przygotować siebie i swój rower do wycieczki typu survival?

Coraz więcej osób szuka mocniejszych wrażeń, szczególnie mieszkając w dużych miastach mamy ochotę na nieco survivalu i małą szkołę przetrwania. Dlatego też ciekawym wyborem wydaje się być zorganizowanie właśnie takiego wypadu. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Wam, jak się przygotować?

Rowerowy zawrót głowy, czyli czas na planowanie

Wiedzcie, że jeżeli wybralibyśmy się na survival samochodem, to zapewne okazałoby się, że przy pierwszej niedogodności sporo z nas poszłoby spać do auta, ewentualnie spakowałoby rzeczy i wracało do ciepłego mieszkanka. Dlatego też decydując się na taki wypad należy zamienić swój samochód na rower górski, następnie ustalić trasę i odpowiednio się spakować. Tutaj potrzebować będziecie plecaka, do którego zmieścicie zapasową odzież i nieco jedzenia, choć o jedzeniu szerzej wspomnimy za chwilę. Wracając jednak do ubrań, to odzieży ma być jak najmniej, wszak wybieracie się do lasu, a nie na rewię mody czy do hotelu Marriott. Swoją drogą chyba nie macie ochoty zabierać ze sobą sporo rzeczy, a potem ich nosić. Trasę warto ustawić na GPS w smartfonie, tak abyście się nie zgubili. Do tego trzeba też zabrać ze sobą latarkę, poza klasyczną koniecznie postawcie też na czołową. Zapewne nie macie ochoty na spanie pod gołym niebem, ale nie oznacza to też, że musicie zabierać duży namiot, bo dobrą alternatywą jest mały namiot wędkarski, w którym ustawicie albo karimatę, albo leżak rozkładany.


Stan techniczny roweru i o bezpieczeństwie zdań kilka


Na pewno bezpieczeństwo podczas wypadów jest najważniejsze, dlatego o nie w szczególności należy zadbać. Stąd, nim wyruszycie, sprawdźcie stan techniczny roweru. Wszak może się okazać, że Wasz jednoślad jest niesprawny. Nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę, gdyż niesprawny rower pokrzyżuje Wam plany, a tego przecież chce się uniknąć. Jeżeli Wasz rower ma już swoje lata, a dodatkowo w serwisie powiedziano Wam, że nie ma sensu go naprawić to zawsze możecie zakupić nowy, tym bardziej że dobre rowery górskie wcale nie są takie drogie i całkiem przyzwoity model kupicie za mniej niż 1500 złotych. Teraz czas spakować power bank, bo jak wiecie życie może zaskakiwać, choć nie zawsze zaskakuje pozytywnie, stąd też lepiej być przygotowanym na różne sytuacje. Zabierzcie też ze sobą zapasowe baterie i na wypadek jakiego urazu małą apteczkę, w której znajdują się plastry, bandaż i woda utleniona.

Jedzenie ma znaczenie

Jeść trzeba, ale od jedzenia podczas survivalu ważniejsze jest picie, więc pamiętajcie, aby zabrać kilka butelek wody, choć jeżeli będziecie nocować na polu namiotowym, to tam będziecie mieć dostęp do czystej wody. Warto zabrać ze sobą też jakiegoś batonika, a to na wypadek, gdybyście poczuli się słabo. Termos z kawką, to kolejne absolutne must have. Zdobywanie jedzenia raczej nie wchodzi w grę, co zrozumiałe, ale także rozpalanie ogniska nie powinno mieć miejsca, wszak jest to bardzo niebezpieczne i takie zachowanie zagraża nie tylko Waszemu zdrowiu i życiu, ale także zwierzętom oraz naturze. Stąd lepiej zabrać ze sobą tylko prowiant suchy, a więc kilka kanapek czy przekąsek, w końcu podczas tej wyprawy głównie będziecie chodzić, a nie cały czas jeść.

Przygotuj właściwe ubrania

Jak wiecie obecnie w Polsce panuje nowa moda na suche morsowanie, ale my tego nie popieramy, gdyż jest to głupia moda. Chyba każdy z was słyszał o grupie turystów, która wybrała się w klapkach i bikini oraz szortach na Babią Górę i gdyby nie szybka reakcja służb ratowniczych i przechodniów to zapewne kobieta by zmarła, ale i tak nie skończyło się to dla niej dobrze, bo ma odmrożenia. Dlatego też wybierając się na survival nie należy robić tego zimą, lecz wtedy, gdy temperatura jest na plusie. Dobór ubrań jest ważny i trzeba postawić na takie, które pozwalają skórze oddychać, a przy tym zapewniają komfort cieplny. Bielizna termiczna, kurtki z wodoodporną membraną czy mocne buty za kostki z masywną podeszwą są niezbędne.


Survival może być świetną zabawą. Ale wybierając się na niego nie zapomnijcie o odpowiednim przygotowaniu, bezpieczeństwie, a także o tym, że w lesie to Wy jesteście gośćmi, stąd musicie szanować zarówno zwierzęta, jak i przyrodę.