Jeśli zdarzyło ci się kiedyś kupować olej silnikowy to wiesz pewnie, że na rynku dostępne są dwa podstawowe typy olejów: olej silnikowy syntetyczny i olej mineralny. Czym jednak te oleje się różnią i czy któryś z nich ma przewagę? Na to pytanie odpowiemy w tym wpisie. Jeśli więc stoisz przed tego typu wyborem, to zachęcamy do dalszego czytania. Dzięki temu dokonasz świadomego wyboru i nieco lepiej zadbasz o swój samochód.
Pochodzenie
Olej mineralny ma pochodzenie naturalne a jego bazą są węglowodory powstające w procesie rafinacji ropy naftowej. Jednak w tym wypadku słowo naturalne nie ma pozytywnego znaczenia. Naturalne pochodzenie wiąże się z zanieczyszczeniami w postaci związków siarki, które pozostają w nim po procesie rafinacji. W związku z tym olej mineralny ma większą lepkość i mocniej reaguje na zmiany temperatury.
Z drugiej strony olej syntetyczny powstaje sztucznie. Poszczególne związki chemiczne są do niego dodawane osobno i łączone ze sobą w kontrolowany sposób. Dzięki temu producent ma większą kontrolę na efektem finalnym, przez co może osiągnąć niemal takie właściwości, jakie chce.
Zalety olejów syntetycznych
Większa kontrola nad procesem produkcji sprawia, że olej syntetyczny pod niemal każdym względem przewyższa swój naturalny odpowiednik. Do najważniejszych przewag olejów syntetycznych należą:
-
Lepsza reakcja na zmiany temperatury — w przypadku olejów syntetycznych producent może tak dobrać skład oleju, aby ten zachował swoje właściwości w różnych temperaturach. Oleje syntetyczne mają przez to wyższy wskaźnik lepkości w porównaniu z olejami konwencjonalnymi. Wskaźnik lepkości mierzy, jak bardzo lepkość oleju zmienia się wraz ze zmianami temperatury. Oleje syntetyczne utrzymują bardziej stałą lepkość w szerokim zakresie temperatur. Dzięki temu olej syntetyczny może jednocześnie być odpowiednio płynny podczas zimowych mrozów, a zarazem pracować sprawnie w upalne dni.
-
Dłuższa trwałość — Zastosowanie olejów syntetycznych pozwala na wydłużenie okresów między wymianami oleju w porównaniu z olejami mineralnymi. Dzieje się tak ze względu na wyższą odporność i lepszą tolerancję na zanieczyszczenia. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas, ale także obniżyć ogólne koszty utrzymania samochodu.
Jeśli więc stoisz przed wyborem pomiędzy olejem syntetycznym a mineralnym, to wybierz ten syntetyczny. W normalnych warunkach zawsze jest to lepszy wybór.
Materiał zewnętrzny