crossfitlea.pl

Lifestyle Blog

Jaka kurtka na rower
Siłownia

Jaka kurtka na rower dla rekreacyjnej i profesjonalnej jazdy?

Wszyscy lubimy jeździć na rowerze. Niektórzy z nas wybierają ten wariant także na codzienne dojazdy do pracy unikając w ten sposób kłopotliwych ulicznych korków. Niezależnie od tego, czy jeździmy okazjonalnie, rekreacyjnie, czy każdego dnia, na pewno zastanawialiśmy się nie raz, jaka kurtka na rower będzie najlepsza.

Nie tylko ochrona przed deszczem

Kto nie ma ochoty, ten w deszcz na rower nie siada, ale istnieje duża grupa miłośników rowerowej jazdy, którzy jeżdżą cały rok prawie codziennie i niezależnie od pogody. W takim przypadku bardzo ważny jest odpowiedni ubiór, w tym przede wszystkim kurtka. Stanowi ona ochronę nie tylko przed deszczem, ale również wiatrem i zimnem, które połączone bardzo szybko mogą doprowadzić do wyziębienia całego organizmu. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że podczas jazdy również dość obficie możemy się pocić. Kurtka więc nie tylko musi nas chronić od wody i zimna, ale także zapewnić odpowiednią wentylację. Nie jest to łatwe zadanie i zależności od tego, ile spędzamy godzin na rowerze, powinniśmy także dobrać odpowiedni rodzaj kurtki. Jaka kurtka na rower będzie najlepsza?

Kurtka kompaktowa, czyli na wszelki wypadek

?

Gdy jeździmy rekreacyjnie i okazjonalnie, świetnie sprawdzi się kurtka kompaktowa, czyli taka, którą łatwo złożyć w małą kosteczkę i umieścić w kieszeni lub plecaku. Taka kurtka ochroni nas przede wszystkim przed niespodziewanym deszczem, ale nie przed zimnem, więc najlepiej sprawdzi się czasie cieplejszych pór roku. Jednak nawet wybierając taki model, warto kierować się tym, czy jest odpowiednio nieprzemakalna i czy posiada membranę, która ochroni nas przed litrami potu i nieświeżym zapachem. Tylko dobrej jakości materiały oraz specjalne łączenia ochronią przed przenikaniem wody, a nam zapewnią komfort jazdy w suchych warunkach. Jaka kurtka na rower na jazdę okazjonalną? Dobrej jakości przewiewna wiatrówka z membraną, która zmieści się do plecaka, ochroni przed deszczem i wiatrem, a także zapewni odpowiednią wentylację naszego ciała.

Kurtka do profesjonalnej jazdy na rowerze

Osoby, które jeżdżą dużo i przez cały rok, również kierują się podobnymi kryteriami przy wyborze profesjonalnej kurtki na rower. Musi charakteryzować się wysoką wodoszczelnością, chronić przed wiatrem i zimnem oraz zapewnić odpowiednią termoregulację. Poza tym taka kurtka może mieć na przykład przedłużany tył, który zapewni jeszcze lepszą ochronę oraz powinna być wykonana z elastycznego i przylegającego do ciała materiału, który zapewni dobrą aerodynamikę w czasie jazdy. Kaptur w takim przypadku może być tylko przeszkodą, jeżeli już kurtka posiada kaptur, to powinien mieć on możliwość schowania w stójce. Profesjonaliści zwracają również uwagę na to, gdzie znajdują się otwory wentylacyjne. Powinny znajdować się na plecach oraz pod pachami. Inne ważne aspekty to ściągane mankiety i wysoki kołnierz, który ochroni przed zimnym powietrzem. O tym więc, jaka kurtka na rower, powinny zdecydować nie jeden, ale znacznie więcej praktycznych i zapewniających komfortową jazdę rozwiązań.