Zapewne wielu z nas zastanawiało się, czy woda ma kalorie. Fakty i mity z tym związane krążą po świecie jak bumerang, powracając co jakiś czas w nowej odsłonie. Szczególną uwagę poświęconą temu zagadnieniu zwracają osoby odchudzające się, lub cierpiące na różne schorzenia. Prezentujemy fakty i obalamy mity związane z tematem kaloryczności wody.
Kaloryczność wody. Fakty
Woda to nic innego, jak związek chemiczny występujący standardowo w stanie ciekłym. W wodzie występują minerały, jak magnez, wapń, sód i cynk. W 100 g wody znajdziemy 0% białka, 0% węglowodanów, 0% tłuszczu i 0 kalorii. Woda nie zawiera glutenu.
Czy woda tuczy?
Woda nie tuczy, należy jednak mieć na względzie to, że szklanka wody waży 200 gram, w związku z czym 1 litr wody to już około 1 kilograma. Wypicie odpowiednika 1 kilograma może stanowić odpowiednik posiłku o ogromnej masie. Jest on oczywiście pozbawiony kalorii, ale rozpycha żołądek. Jeśli rozepchamy nasz żołądek wodą, to może się on później domagać kalorycznego posiłku o podobnej objętości, a to już odchudzające nie jest.
Zalecane jest, aby pić wodę w postaci jednej, niepełnej szklanki co godzinę, popijając ją małymi łyczkami. W ten sposób unikniemy dużej objętości w żołądku, a zarazem dostarczymy organizmowi potrzebnych mikroelementów. Powinniśmy także uważać na tzw. wody smakowe. Są to po prostu napoje na bazie wody, ale z dużą ilością cukru i one mogą powodować tycie, szczególnie, jeżeli pijemy tego typu napoje w dużych ilościach.
Właściwości odchudzające wody
Woda pita małymi łyczkami, w odstępach jednogodzinnych przyspiesza metabolizm. Picie szklanki wody przed posiłkiem zmniejsza łaknienie, a to korzystnie wpływa na naszą wagę. Dodatkowo, woda dodaje nam energii i nawilża mięśnie podczas treningu, oraz korzystnie wpływa na pozbycie się skurczy mięśni.
Kaloryczność wody. Mity
W okresie komunizmu panowała obiegowa opinia, że woda jest powodem przybierania na wadze. Nie wiadomo skąd się wzięła ta opinia, ale osoby odchudzające się omijały picie wody szerokim łukiem. A to był błąd! Woda wspomaga odchudzanie, zalecana jest do picia w szczególności przez osoby otyłe, a także w profilaktyce otyłości.
Mitem jednak jest, że wody nigdy za wiele. Można bowiem przedobrzyć także z piciem wody, a jej nadmiar może spowodować przewodnienie hipotoniczne, które może doprowadzić do śmierci człowieka.
Podsumowanie
Woda pod każdą postacią korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Możemy ją także znaleźć w pokarmie, szczególnie w zupach, smoothie, lub pić w postaci zielonej herbaty. Powinniśmy pić ponad 1,5 litra wody dziennie, mając na uwadze, że należy dostarczać wody w ilości około 4% naszej masy ciała. Powinniśmy jednak uważać, żeby się wodą nie „przepić” i nauczyć się dostarczać wodę do organizmu w określony sposób. Warto także nauczyć nasze dziecko picia wody, co będzie skutkowało dobrymi nawykami, a także jako profilaktyka przed otyłością. „Woda zdrowia doda!” – to powiedzenie powinno nam w codziennym życiu towarzyszyć, bowiem jest ono w pełni uzasadnione, a jeżeli ktoś powie, że woda ma kalorie, wystawia się na śmieszność.